Co naprawdę dają studia informatyczne i czy warto na nie iść?

W środowisku maturzystów i studentów od lat toczą się dyskusje na temat korzyści płynących z rozpoczęcia (lub nie) studiów po ukończeniu szkoły średniej. Konieczność podjęcia studiów rozpatrywana jest często przez pryzmat branży. Nikt nie dopuści przecież do nadzorowania budowy osoby bez wykształcenia budowlanego – groziłoby to nieuchronną katastrofą budowlaną. Podobnie w żadnej przychodni czy szpitalu nie będzie pracował lekarz bez ukończonej medycyny. Jednak są branże, które wymykają się konieczności posiadania konkretnego wykształcenia, w których ważniejsze są umiejętności niż tytuły. Jedną z takich branż jest oczywiście szeroko pojęta branża IT, w której spotkać można zwolenników jak i przeciwników studiowania. Ja postanowiłem podjąć studia informatyczne i w tym wpisie chciałbym zastanowić się nad tym, co tak naprawdę takie studia dają.

Rozumiesz podstawy

Obecnie, żeby nauczyć się programować wystarczy kilkanaście tygodni i podstawowa znajomość angielskiego – udowadniają to różnego rodzaju programistyczne bootcampy. Logiczne jest, że w trakcie 3 miesięcznego kursu programowania, nie da się przekazać tyle samo wiedzy, co w 5 lat studiów. Nie jest to absolutnie wada szybkich kursów programowania! Założenie, że na początek programiście potrzebny jest pewien wąski wycinek wiedzy, jest całkiem słuszne. Jednak to, co odróżnia bardziej doświadczonych od początkujących programistów, to świadomość i znajomość uniwersalnych zasad, które powodują, że komputer działa. System binarny, kod maszynowy, przerwania procesora, komunikacja I/O – znajomość tych i podobnych zagadnień nie jest niezbędna, żeby napisać program w C#, Javie czy Pythonie. Czasem jednak samo napisanie programu to za mało i wiedza na temat architektury komputera okazuje się niezbędna. Czy studia to jedyne miejsce, w którym można takie informacje zdobyć? Bynajmniej! Tam jednak nie sposób na tą wiedzę się nie natknąć – czy zdecydujemy się po nią sięgnąć, to zupełnie inne zagadnienie.

Masz szeroką wiedzę

Czy do pisania oprogramowania wspierającego biznes potrzebna jest dogłębna wiedza na temat algorytmów szyfrowania czy kompresji JPEG? Dla programistów pracujących przy systemach, w których szyfrowanie lub przetwarzanie obrazów to podstawa ich działania – oczywiście tak. Dla reszty, czyli znakomitej większości pracowników na rynku, raczej nie. W codziennej pracy korzystamy po prostu z dostępnych rozwiązań – sporo powtarzalnej pracy zostało już wykonanej i zamkniętej w różnych frameworkach czy bibliotekach. Korzystanie z narzędzi jest oczywiście możliwe bez dokładnej znajomości zasad ich działania, tak samo, jak ludzie korzystają z samochodów, nie znając się na mechanice. Jednak to, co odróżnia średniego programistę, od specjalisty, to znajomość teoretycznych podstaw, na których bazują wykorzystywane przez niego rozwiązania.

Lwia część pracy programisty to rozwiązywanie różnych problemów. Dobry programista, mający rozległą wiedzę, potrafi zaproponować rozwiązanie najlepiej pasujące do danej sytuacji. Osobie, która nawet nie ma świadomości istnienia niektórych możliwości ciężko będzie proponować coś, o czym nie ma pojęcia! I znowu – taką wiedzę oczywiście można (i należy!) pozyskiwać poza murami uczelni, natomiast tok studiów często daje możliwość poznania zagadnień, na które w innym wypadku moglibyśmy nawet nie trafić!

Umiesz czytać i wyciągać wnioski

Szkoła podstawowa, gimnazjum czy liceum uczą młodych ludzi, jak się uczyć. Dopiero na studiach pojawia się w tej nauce duży element samodzielności. Nie bez kozery studia nazywają się studiami – do zadań studenta należy gruntowne poznawanie studiowanej dziedziny. Studia doskonale stymulują rozwój umiejętności samodzielnego zdobywania informacji i wyciągania na ich podstawie własnych wniosków. Zdarzyło mi się spotkać programistów, którzy w obliczu problemu sięgają po Googla, trafiają na StackOverflow i rozkładają bezradnie ręce, gdy skopiowane z najwyżej punktowanej odpowiedzi rozwiązanie, powoduje błędy kompilacji lub w runtimie. W takich przypadkach u wielu absolwentów różnych wyższych uczelni włącza się wręcz pamięć mięśni. Palce automatycznie zaczynają wystukiwać w wyszukiwarce frazę pozwalającą na znalezienie dokumentacji, w kolejnej zakładce otwierane są linki pośrednio związane z problemem i po chwili lektury rozwiązanie problemu samo pojawia się w głowie. Podczas studiów niestety nie ma możliwości, żeby z każdą wątpliwością iść do prowadzącego, wobec czego trzeba radzić sobie samemu. Mam wrażenie, że pracujący w IT ludzie, którzy rzeczywiście studiowali (a nie tylko chodzili na zajęcia) są bardziej samodzielni, szybciej wdrażają się w pracę w nowym środowisku i proces rozwiązywania przez nich problemów jest nieco krótszy.

Czy zdobycie takich umiejętności jest zarezerwowane dla ludzi, którzy zdecydowali się pójść na studia? Oczywiście nie – tak naprawdę każdy, kto jest chociaż trochę ciekawy świata z czasem uczy się zdobywać i weryfikować informacje, jednak studia stanowią świetne środowisko do takiego rozwoju.

Bez studiów jestem do niczego?

Oczywiście, że nie. Osobiście uważam, że na studia powinny iść osoby, które rzeczywiście noszą w sobie pasję do kierunku, który obrali. Nie każdemu potrzebne są informacje, które podczas studiów można zdobyć – dla niektórych są nawet zbędne i przebrnięcie przez I poziom studiów będzie dla nich bezsensowną drogą przez mękę. Studia w IT absolutnie nie są potrzebne – dla pracodawcy liczy się to, jak dobrze dana osoba umie programować w języku, wykorzystywanym w danym przedsiębiorstwie, a nikt nie płaci ekstra, za umiejętność dzielenia binarnego w pamięci. Mimo wszystko, jeżeli ktoś naprawdę chce być specjalistą, powinien posiadać warsztat na odpowiednim poziomie, ale również szeroką wiedzę, na której ten warsztat bazuje. Można ją naturalnie zdobywać w różny sposób, ale chyb nigdy później w życiu nie ma tak łatwego dostępu do wiedzy zamkniętej w umysłach wykładowców i przepastnych zbiorach różnych bibliotek czy możliwości próbowania tak szerokiego spektrum rzeczy jak na uczelni wyższej.

Co Wy sądzicie na temat studiów informatycznych? Przydały się Wam czy uznajecie je raczej za stratę czasu? Dajcie znać w komentarzach.

Post Navigation